Operator systemu dystrybucyjnego na współczesnym rynku elektroenergetycznym

to tytuł nowej monografii aktualnej wobec trwającej transformacji energetycznej.

Transformacja energetyczna wymusza podejmowanie ambitnych działań mających na celu jak najlepsze dostosowanie infrastruktury do obecnych trendów zmieniającego się otoczenia. Do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania przedsiębiorstw pełniących funkcję operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) konieczne jest wdrożenie nowych form zarządczych.

W pracy w szerokim zakresie przedstawiono kontekst funkcjonowania OSD zarówno endo-, jak i egzogeniczny, uwzględniając przyszłe wyzwania wynikające z transformacji w energetyce. Takie podejście pozwala na właściwe zrozumienie nie tylko mechanizmów funkcjonujących na rynku dystrybucji energii elektrycznej, ale także odpowiednie zarządzanie przedsiębiorstwami zajmującymi się dystrybucją energii elektrycznej w Polsce. Jest to pozycja wartościowa, która z pewnością zainteresuje się szerokie grono odbiorców – nie tylko praktyków z sektora energetycznego, ale także pracowników naukowych czy studentów z obszaru nauk o zarządzaniu i jakości, energetyki, ekonomii i finansów (z recenzji prof. dr. hab. inż. Jacka Kamińskiego).

Opracowanie jest dziełem zbiorowym. Jego autorami są dr hab. Wojciech Drożdż prof. US – kierownik Katedry Logistyki i dyrektor Centrum Zarządzania w Energetyce, dr Bartosz Pilecki z Katedry Zarządzania Transportem oraz dr Dawid Ciężki i mgr Maciej Sroka, którzy współpracują w ramach Centrum Zarządzania w Energetyce działającego w Instytucie Zarządzania US. Monografię zrecenzował prof. dr hab. inż. Jacek Kamiński, kierownik Zakładu Polityki Energetycznej i Rynków Energii w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego.