Nowe technologie pomagają niepełnosprawnym.

W Szczecinie szykuje się nie lada gratka dla fanów rywalizacji i programowania. 18-19 listopada pojawi się szansa na sprawdzenie swoich umiejętności i wygranie niemałych pieniędzy podczas #HackathonSzczecin.

#HackathonSzczecin to jedno z tych wydarzeń, w których udział może realnie wpłynąć na poprawę życia osób z niepełnosprawnościami. Wyzwaniem bowiem będzie zaproponowanie takiego rozwiązania, które zaktywizuje osoby zmagające się na co dzień z różnymi ograniczeniami.

Jakie rozwiązania mogą zaproponować uczestnicy? – Osoby biorące udział w #HackathonSzczecin wybierają pracę w jednej z czterech ścieżek: Dostępność i przystępność, Praca i zatrudnienie, Społeczna izolacja, Dyskryminacja. Każda z nich to nieco inne wyzwanie, przed którym stają osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Począwszy od dostępności do miejsc publicznych, przez trudności w znalezieniu pracy czy w komunikacji, po ograniczenia uczestnictwa w życiu społecznym. Jesteśmy przekonani, że w ramach każdej z nich jest wiele do zrobienia, by wyrównać szanse osób niepełnosprawnych – mówi Aleksandra Kowalczykowska, Employer Branding Senior Specialist w Demant.  

Organizatorzy nie wprowadzają ograniczeń, jeśli chodzi o technologie, język programowania, czy same propozycje sposobów aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jury dokona oceny zaprezentowanych projektów według określonych kryteriów.

– Jurorzy mają możliwość przyznania ocen poszczególnym zespołom czy projektom. Każde z zaprezentowanych na koniec wydarzenia rozwiązań może otrzymać od 0 do 5 punktów w kilku kategoriach. Założyliśmy, że będą to: innowacyjność, możliwość praktycznego zastosowania, wartość wdrożeniowa, integralność oraz kompletność – wskazuje Hubert Taler, menedżer w zespole Software Solutions w Demant.

Autorzy trzech najciekawszych propozycji otrzymają nagrody finansowe. Najlepszy projekt wygra 15 000 zł*. Twórcy  dwóch kolejnych z najwyższą punktacją opuszczą #HackathonSzczecin z wygranymi rzędu 5 000 zł*.

Pozostaje więc wyjaśnić, kto może rywalizować o nagrody w tym wydarzeniu. – Zapraszamy do udziału w hackathonie ludzi kreatywnych, z pasją do najnowszych technologii i tworzenia przyszłościowych rozwiązań. Jesteśmy przekonani, że uczestnikami będą ludzie, którzy wierzą, że jest wiele sposobów na to, by pomagać potrzebującym – podkreśla Joanna Świst, koordynatorka Employer Brandingu w DGS Diagnostics.

Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w  szczecińskim hackathonie, wejdź na stronę hackathonszczecin.pl i dokonaj rejestracji. Liczba miejsc jest ograniczona.

Kiedy? 18-19 listopada 2023 r.

Gdzie? Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, ul. Tadeusza Apolinarego Wendy 14, 70-655 Szczecin

Organizatorzy: Demant Polska, DSG Diagnostics

Więcej szczegółów na: www.hackathonszczecin.pl

 

*Wysokość nagrody podana w brutto. Szczegóły znajdują się w Regulaminie  #HackathonuSzczecin na stronie hackathonszczecin.pl.