W dniach 29.08-03.09 br. delegacja Uniwersytetu Szczecińskiego w składzie: dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska prof. US, Prorektor ds. Organizacji, prof. dr hab. Robert Czerniawski, Dyrektor Instytutu Biologii i prof. dr hab. Kesra Nermend, Dyrektor Instytutu Zarządzania, przebywała w Rwandzie na zaproszenie prof. Anastase’a Shyaka, ambasadora Republiki Rwandy w Polsce i dr. hab. Radosława Miśkiewicza prof. US, prezesa zarządu LuNa Smelter z siedzibą w Kigali.

 

W trakcie tej wizyty odbyły się liczne spotkania z przedstawicielami ośrodków akademickich i reprezentantami organów rwandyjskiej administracji publicznej, których celem było zaplanowanie współpracy w zakresie badań naukowych, wymiany kadry akademickiej i studentów, a także świadczenia konkretnych usług eksperckich i analitycznych. Gospodarze szczególne zainteresowanie wyrazili takimi obszarami współpracy jak gospodarka wodna, hydrobiologia, transport, logistyka, business oraz zarządzanie usługami publicznymi.

 

Wśród odwiedzonych ośrodków akademickich znalazły się: kluczowy w Rwandzie University of Rwanda oraz największy prywatny uniwersytet – Kigali Independent University ULK. Szczególnie ciekawe okazały się rozmowy z dr. Claude’em Rusibana prorektorem tego ostatniego ośrodka, który ma szczególnie rozwinięte badania naukowe i ofertę dydaktyczną z zakresu ekonomii, finansów i zarządzania. Obszar ten jest również w zakresie zainteresowań Uniwersytetu Rwandyjskigo, co szczególnie podkreślał dr Pierre Claver Rutayisire, Przewodniczący College of Business and Economics.

W ramach spotkań z urzędnikami organów administracji centralnej i regionalnej odbyły się m.in. rozmowy z Juliet Kabera, dyrektorką generalną Rwandyjskiej Agencji Zarządzania Środowiskiem (REMA) i pracownikami tej agencji, których przedmiotem była w głównej mierze współpraca w zakresie monitorowania, przetwarzania i analizowania danych co do stanu środowiska wodnego. Równie praktyczny wymiar miały rozmowy z przedstawicielami rwandyjskiego Ministerstwa Infrastruktury na czele z Fabrice’em Barisanga, dyrektorem generalnym Departamentu Transportu. Podobny charakter miało spotkanie z dr. Anicetem Kibiraga, stojącym na czele dystryktu Rusizi, który jest obszarem o ogromnym potencjale inwestycyjnym, w szczególności w kwestii transportu i turystyki oraz o szerokich potrzebach w obszarze usług na rzecz społeczności regionu.

Ta wizyta stanowi wstęp do rozwoju współpracy naukowej i dydaktycznej z podmiotami prowadzącymi działalność naukową, dydaktyczną, biznesową i w obszarze usług publicznych w jednym z najszybciej rozwijających się państw afrykańskich. Z pewnością inicjatywa ambasadora Republiki Rwandy otwiera kolejny kierunek rozwoju współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Szczecińskiego.