W dniu 21 września 2020 roku odbyła się w Szczecinie XVI Międzynarodowa Konferencja Euro-Trans 2020 pt. „Mobilność i zrównoważony transport”.

Tegoroczna edycja Konferencji wpisywała się w obchody jubileuszu Pani Profesor Elżbiety Załogi z Instytutu Zarządzania, nauczyciela akademickiego i współtwórcy dorobku szczecińskiej szkoły ekonomiki transportu, członka Komitetu Transportu PAN. Z tej okazji została wydana specjalna monografii pt Księga Jubileuszowa dedykowana pani Profesor Elżbiecie Załodze.

Do Księgi adresy okolicznościowe, artykuły wspomnieniowe oraz prace naukowe nadesłały osoby zaprzyjaźnione z Panią Profesor oraz przedstawiciele instytucji publicznych współpracujących z Jubilatką. W prezentowanej publikacji swoje myśli zaprezentowały uznane autorytety naukowe z siedmiu ośrodków krajowych (Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Poznań, Szczecin, Warszawa) oraz trzech zagranicznych (Austria, Niemcy, Słowenia).

Jubileusz stał się okazją do przekazania refleksji i ocen wynikających ze współpracy z Panią Profesor na różnych polach. Doceniono aktywność Pani Profesor na polu naukowym, podkreślając Jej szczególny wkład w rozwój ekonomiki transportu, obszaru dokonań szczecińskiej szkoły ekonomiki transportu. Za ważne uznano dokonania Jubilatki w obszarze rozwoju kadr i dydaktyki oraz aktywność w stowarzyszeniach naukowych. Podkreślono osiągnięcia prof. Elżbiety Załogi jako długoletniego kierownika Katedry Systemów i Polityki Transportowej US oraz Jej poważny dorobek recenzencki. Wiele uwagi poświęcono licznym osiągnięciom organizacyjnym Jubilatki, w tym inicjatywom konferencyjnym.

Organizatorami konferencji byli: Uniwersytet Szczeciński (Instytut Zarządzania, Katedra Zarządzania Transportem) oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (Instytut Infrastruktury, Transportu i Mobilności).

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele polskich i zagranicznych ośrodków akademickich i naukowych, jak również przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorstw transportowych oraz stowarzyszeń, organizacji i instytucji działających na rzecz transportu.

Zgodnie ze zwyczajem konferencja przebiegała w formie dyskusji panelowych, w których uczestniczyli reprezentanci nauki, instytucji oraz praktycy gospodarczy. Z uwagi na ograniczenia epidemiologiczne związane z wirusem SARS-CoV-2, konferencja miała charakter hybrydowy, z możliwością uczestnictwa on-line.

Pani Profesor Elżbiecie Załodze serdecznie gratulujemy jubileuszu życząc dalszych sukcesów.

Euro-Trans