Tryb: stacjonarny i niestacjonarny
Profil: ogólnoakademicki
Specjalności: Inżynieria systemów energetycznych; Inżynieria systemów logistycznych; Inżynieria transportu lądowego
Plan studiów stacjonarnych Logistyka Inżynierska 2020/2021
Plan studiów niestacjonarnych Logistyka Inżynierska 2020/2021
Absolwent kierunku Logistyka inżynierska jest przygotowany do podjęcia wyzwań zarządczych i technicznych z zakresu logistyki i transportu oraz posiada umiejętności rozwiązywania współczesnych problemów logistycznych. Ma specjalistyczną wiedzę z zakresu sterowania przepływami informacji w przedsiębiorstwie, realizacji zamówień, gospodarki materiałowej i magazynowej, łańcucha dostaw, ekonomiki transportu jak i zagadnień technicznych z obszaru mechaniki, elektroniki czy automatyzacji. Studenci nauczani są m.in.:
- zarządzania operacyjnego w działach logistycznych i transportowych jednostek gospodarczych,
- formułowania i wdrażania rozwiązań przedsiębiorczych na bazie znajomości specyfiki,
- projektowania, usprawniania i zarządzania procesami w łańcuchu dostaw,
- umiejętności indywidualnego i grupowego podejmowania decyzji oraz rozwiązywania różnych procesów logistycznych,
- analitycznego, przyczynowo- skutkowego myślenia oraz syntetycznego przedstawiania zadań i celów działania,
- systemowego i zintegrowanego widzenia konsekwencji podejmowanych decyzji,
- samodzielności i umiejętności podejmowania decyzji pod presją czasu,
- zarządzania magazynem, transportem i sieciami dostaw,
- analizy i organizowania procesów logistycznych w przedsiębiorstwie,
- obsługi systemów informatycznych zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), planowania materiałowego (MRP), magazynem (WMS), transportem (TMS), analizy procesowej oraz projektowania infrastruktury,
- prognozowania i modelowania ruchu pasażerskiego i towarowego,
- planowania zagospodarowania przestrzeni produkcyjnej i magazynowej, z uwzględnieniem stanowisk zautomatyzowanych.
Specjalności inżynierskie ukierunkowane zostały na praktyczne podejście do procesu kształcenia. W procesie dydaktycznym w wykorzystywane są metody oparte na słowie (wykład, dyskusja, pogadanka), obserwacji i pomiarze (pomiar zjawisk i procesów) oraz działalności praktycznej (metoda laboratoryjna, zajęcia praktyczne). Ponadto zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem pracy w zespołach, case studies, nowoczesnego oprogramowania komputerowego oraz symulacji realnych procesów logistycznych. Absolwent specjalności Inżynieria Transportu Lądowego zdobędzie specjalistyczną wiedzę dotyczącą infrastruktury transportu, budowy i eksploatacji środków transportu oraz inżynierii ruchu. Specjalność Inżynieria Systemów Logistycznych oparta jest na zagadnieniach dotyczących projektowania, optymalizacji i usprawniania systemów logistycznych z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania. W ramach specjalności Inżynieria Systemów Energetycznych Absolwent zdobędzie kompetencje w zakresie wdrażania, zarządzania oraz doskonalenia systemów energetycznych, a także w obszarze projektowania i eksploatacji infrastruktury sektora energetyki. Ponadto uzyska wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii i ich wpływu na środowisko naturalne.
Studiując na kierunku Logistyka studenci mają do dyspozycji nowoczesne laboratoria i pracownie badawcze: LogLab i TrasnsLab. W skład bazy dydaktycznej wchodzi także Centrum Informacji Menedżerskiej, które zapewnia dostęp do aktualnej i wyspecjalizowanej wiedzy (czytelnia, wypożyczalnia, ośrodek informacji naukowej). W procesie kształcenia duży nacisk kładziony jest na zajęcia praktyczne przy współpracy z menadżerami branży TSL. Student ma także możliwość rozwijania swoich umiejętności w ramach zespołów badawczych i kół naukowych: Koło Naukowe Logistyki LogUS, Koło Naukowe Lean&Smart i Koło Naukowe Transportu. Bogata oferta stypendialna w ramach Programu Erasmus+ umożliwia kształcenie i odbywanie staży zawodowych za granicą Polski. Mobilność międzynarodową studentów wspierają oferowane zajęcia z dwóch języków obcych, a także przedmiotów do wyboru w języku obcym związanych tematycznie z kierunkiem. W czasie wolnym od nauki student ma do dyspozycji przyjazną strefę rekreacji zorganizowaną w budynku Wydziału.
W ramach kierunku realizowane są obowiązkowe praktyki dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych w wymiarze 4 tygodni. Odbywanie praktyk zaczyna się po I semestrze studiów. Miejsce, tryb i formę praktyk ustala się indywidulanie z Opiekunem praktyk. W pierwszych krokach zawodowych studentom pomaga także Akademickie Biuro Karier.
W ramach prowadzonych zajęć korzystamy z wiedzy praktyków zapraszając ich na zajęcia, organizowane seminaria czy wyjeżdżając ze studentami na studia przypadków i analizy projektowe do firm.
Potencjalne miejsca pracy:
- przedsiębiorstwa transportowe, spedycyjne i logistyczne (TSL),
- działy planowania zaopatrzenia, sterowania produkcją, zarządzania magazynem,
- parki przemysłowe, centra logistyczne, centra dystrybucyjne,
- operatorzy logistyczni,
- stanowiska informatycznej obsługi logistyki i transportu,
- Przedsiębiorstwa działające h w sektorze TSL,
- zakłady komunikacji publicznej,
- jednostki zajmujące się sterowaniem i planowaniem ruchu miejskiego,
- jednostki certyfikujące i audytujące w obszarze TSL.