W dniach 28-29 września odbyła się konferencja naukowo-techniczna „Energia nowoczesnych miast”, którą zorganizowała w Szczecinie po raz drugi spółka Enea Operator.

Partnerem merytorycznym wydarzenia była Katedra Logistyki Instytutu Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Centrum Zarządzania w Energetyce US. Konferencja zgromadziła grono ponad stu uczestników, w tym naukowców z 15 wiodących ośrodków naukowych, przedstawicieli centralnej administracji publicznej i samorządów oraz menadżerów przedsiębiorstw sektora energetycznego.

 

Energia miast

źródło: Enea Operator

Od lewej: dr hab. Wojciech Drożdż, prof. US, Minister Klimatu dr Michał Kurtyka, Prezes GUS dr Dominik Rozkrut                                                           

 

Podczas dwóch dni poruszono kwestie dotyczące morskiej energetyki wiatrowej tzw. Off-shore. Debata merytoryczna miała na celu przybliżenie uwarunkowań rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w kontekście odnawialnych źródeł energii. Przedstawiono także nowoczesne rozwiązania z obszaru zarządzania innowacyjnymi systemami energetycznymi. Następnie dyskutowano nad dynamicznymi zmianami niskoemisyjnych rozwiązań inteligentnych miast przyszłości. Podsumowaniem całego wydarzenia była debata dotycząca długoterminowych transformacji sektora energetycznego w Polsce ,,Energetyczna Polska 2040”, w której swój głos zabrał gość honorowy Minister Klimatu – dr Michał Kurtyka.

 

Szczecińska konferencja jest największym wydarzeniem tego typu w skali kraju. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Klimatu Michała Kurtyki, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jak również mecenatem Miasta Szczecin. Natomiast partnerem ekologicznym był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Podczas konferencji swój jubileusz obchodziła najstarsza i największa w Polsce – Katedra Logistyki Instytutu Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego – która już od 30 lat wiedzie prym w dziedzinie logistyki i zarządzania. Inicjatorem całego wydarzania oraz przewodniczącym Rady Naukowej był kierownik Katedry Logistyki US, dr hab. Wojciech Drożdż, prof. US.

 

Zwieńczeniem wydarzenia będzie wydanie monografii naukowej zawierającej zagadnienia wpisujące się w sposób bezpośredni w tematykę konferencji. Warto zaznaczyć, że współpraca przedstawicieli środowiska naukowego z przedsiębiorstwami sektora energetycznego inicjuje wiele przedsięwzięć o charakterze badawczym, rozwojowym i innowacyjnym, co skutkuje obopólną korzyścią.